Klimatyzacja od dawna nie jest już luksusem i wielu polskich kierowców ma ją w swoich autach. Żeby służyła przez wiele lat, trzeba poświęcić jej nieco uwagi. Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?
Klimatyzacja wymaga nie tylko regularnych przeglądów, ale i odpowiedniego użytkowania, zarówno w czasie upałów, jak i zimą. Żeby przedłużyć jej żywotność, warto stosować się do naszych wskazówek.
Jak dbać o klimatyzację w aucie?
- Zanim włączysz klimatyzację, przewietrz auto
W upalne dni w aucie na ogół jest kilkadziesiąt stopni ciepła, dlatego zanim zaczniemy schładzać powietrze klimatyzacją, warto najpierw otworzyć na kilka minut okna, by wyrównać temperaturę w samochodzie z tą, jaka jest na zewnątrz. Dzięki temu klimatyzacja szybciej schłodzi powietrze wewnątrz auta.
- Gdy włączasz klimatyzację – zamknij okna
Prosta rada, dzięki której powietrze wewnątrz auta schłodzi się szybciej.
- Używaj klimatyzacji przynajmniej raz w tygodniu
W mechanizmie klimatyzacji jest olej rozprowadzany przez czynnik chłodzący. Jeśli nie używamy mechanizmu przez długi czas, olej osadza się na częściach klimatyzacji i przy kolejnym uruchomieniu sprężarka klimatyzacji nie jest dostatecznie dobrze nasmarowana. Dlatego lepiej nie dopuszczać do dłuższych przerw w użytkowaniu klimatyzacji, nawet w okresie chłodniejszych temperatur. Wystarczy, że włączymy klimatyzację na 15 minut raz w tygodniu.
- Używaj klimatyzacji do odparowania szyb
Gdy temperatura jest na tyle niska, że nie trzeba chłodzić wnętrza auta, warto włączyć klimatyzację po to, by odparować szyby. Odparowanie klimatyzacją jest szybsze niż podgrzewanie szyb, a ponadto pozwala na usunięcie nadmiaru wilgoci z auta na zewnątrz.
- Raz do roku lub co 10 tysięcy kilometrów rób przegląd klimatyzacji
Podczas przeglądu klimatyzacji wymienia się filtr kabinowy oraz czyści układ klimatyzacji. Filtr kabinowy to inaczej filtr przeciwpyłowy – jeśli go nie wymienimy, klimatyzacja nie będzie chłodzić powietrza, a jedynie je mieszać.
Jeśli chodzi o czyszczenie (dezynfekcję, odgrzybianie) klimatyzacji, są dwie metody czyszczenia – starsza, ale wciąż popularna metoda to czyszczenie za pomocą ozonu. Wewnątrz auta umieszcza się ozonator, zamyka samochód na kilka minut, by zabić wszystkie bakterie, roztocza i usunąć zanieczyszczenia, które znajdują się w zakamarkach klimatyzacji. Coraz częściej zamiast ozonowania czyści się klimatyzację za pomocą ultradźwięków. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, warto raz w roku (najlepiej przed zimą) wybrać się do serwisu na czyszczenie klimatyzacji.
- Jeśli jeździsz w trudnych warunkach – czyść klimę co pół roku
Wymiana filtra kabinowego oraz czyszczenie klimatyzacji w niektórych autach powinno być wykonane dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Dotyczy to tych samochodów, które najczęściej poruszają się po szutrowych drogach, jeżdżą w dużych, zanieczyszczonych miastach albo parkowane są wśród drzew.
- Raz na dwa-trzy lata wymień osuszacz
To jedna z najbardziej kosztownych części jeśli chodzi o klimatyzację – osuszacz kosztować może od 150 do 450 złotych. Prawidłowo działający osuszacz sprawia, że w klimatyzacji nie gromadzi się wilgoć – a ta, jak wiadomo, jest świetnym podłożem do rozwoju bakterii, grzybów i pleśni. Im więcej wilgoci, tym większa też szansa, że metalowe elementy klimatyzacji pokryją się rdzą.
- Nieprzyjemny zapach, szumy i parowanie szyb to znak, że trzeba jechać do serwisu
Może się okazać, że klimatyzacja sama da kierowcy znać, że wymaga czyszczenia i serwisowania. Niezbyt przyjemny zapach wydobywający się z urządzenia albo parujące szyby mimo włączonej klimatyzacji to sygnał, że mechanizm nie działa prawidłowo i trzeba jak najszybciej udać się do serwisu.
- Pamiętaj o uzupełnianiu czynnika chłodzącego
Rzadko która klimatyzacja jest szczelna w 100% i nie wymaga uzupełniania czynnika chłodzącego. Na ogół trzeba uzupełniać niewielkie ilości (ok. 10% rocznie), jeśli jednak czynnika chłodzącego regularnie ubywa w dużych ilościach – trzeba przeprowadzić próbę szczelności klimatyzacji – to także powinien zrobić serwisant. „Nabijanie” klimatyzacji, czyli uzupełnianie czynnika chłodzącego to koszt ok. 150-200 zł.
- Czyść klimatyzację w sprawdzonych serwisach
Nie zabieraj się za wymianę filtrów i czyszczenie samodzielnie. Jak dbać o klimatyzację to tylko profesjonalnie. Fachowcy w serwisach mają odpowiedni sprzęt do czyszczenia klimatyzacji, mogą określić jej szczelność i wydajność, a także uzupełnić czynnik chłodzący do odpowiedniego poziomu.
Warto pamiętać, że prawidłowe użytkowanie klimatyzacji i utrzymywanie jej w dobrym stanie to nie tylko gwarancja komfortowej jazdy latem, ale też zdrowia. Zanieczyszczona klimatyzacja może być przyczyną chorób pasażerów – nie tylko przeziębień i infekcji, ale też poważniejszych dolegliwości, jak choćby astma. Dla bezpieczeństwa swojego i rodziny lepiej wpisać sobie serwisowanie klimatyzacji do kalendarza i regularnie pamiętać o jej przeglądzie tak jak o przeglądzie pozostałych podzespołów samochodu.